KURSY /Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dzieje Nowej Huty



Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa "Dzieje Nowej Huty" (os. Słoneczne 16) organizuje lekcje, warsztaty a także wycieczki i objazdy autokarowe dla dzieci i młodzieży przybliżające historię Nowej Huty od czasów najdawniejszych do dziś.

Lekcje:

Od Wandy do Sendzimira, czyli krótka historia Nowej Huty
Nie od razu Nową Hutę zbudowano – rzecz o historii dawnych miejscowości tworzących dzisiejszą Nową Hutę


Zajęcia mają na celu przybliżenie bogactwa kulturowego terenów dzisiejszej Nowej Huty. Region ten był już zamieszkały w V–IV tysiącleciu p.n.e., zaś z czasów średniowiecza pochodzą pierwsze źródła pisane dotyczące wiosek wchodzących w skład nowohuckich dzielnic. Powstawały tu wybitne dzieła architektury (klasztor w Mogile, dwory w Branicach, Krzesławicach, Łuczanowicach i Ruszczy oraz pałace w Pleszowie i Kościelnikach), z którymi były związane takie postaci jak: Tadeusz Kościuszko, Hugo Kołłątaj, Jan Matejko czy Piotr Michałowski.
Uczestnicy zajęć zapoznają się z archeologicznymi odkryciami, dziejami dworów i pałaców oraz losami ich wybitnych mieszkańców, a także z dziejami Mogiły jako klasztoru i… twierdzy dawnej Rzeczpospolitej oraz losami nowohuckich fortów i lotniska w Czyżynach.

Jak budowano miasto idealne, czyli architektura i urbanistyka Nowej Huty
Kryptonim Gigant – dzieje nowohuckiego kombinatu

Zajęcia umożliwiają zapoznanie się z dziejami budowy nowohuckiego kombinatu, jego rozwoju, a także z licznymi przemianami, jakie przeszedł po 1989 r. Za pomocą dawnych filmów, fotografii i wizualizacji komputerowej pragniemy przybliżyć obiekty samego kombinatu, które często zaskakują i zachwycają swoją monumentalnością.

Nowohuckie drogi do wolności – dzieje Kościoła i opozycji w Nowej Hucie
Życie codzienne Nowej Huty w czasach PRL



Wycieczki:

Architektura starej Nowej Huty
Dwory i pałace Nowej Huty (autokarowa)

Poza tym można zamówić lekcję lub wycieczkę specjalną, związaną z wybranym zagadnieniem z dziejów Nowej Huty, po wcześniejszym uzgodnieniu w oddziale.


Objazdy autokarowe:

Objazd autokarowy po dworach i pałacach Nowej Huty

Objazd w dwóch wariantach (krótszy – ok. 30 km i dłuższy – 45 km umożliwia zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym ziem wchodzących w skład nowohuckich dzielnic. Dzięki zakazowi stawiania nowych budynków w tzw. strefie ochronnej kombinatu, na terenie Nowej Huty zachowało się wiele przykładów architektury wiejskiej oraz liczne dwory i pałace.
Objazd obejmuje m.in.: neobarokową siedzibę Kirchmayerów w Pleszowie, rezydencję Badenich z XVII w. z lamusem w Branicach, neorenesansowe dwory Popielów w Ruszczy i Badenich w Wadowie, dawną kaplica ariańska i neogotycki dwór Mycielskich w Łuczanowicach, pałac Wodzickich w Kościelnikach wraz z siedemnastowiecznym kościółkiem na Górce Kościelnickiej oraz dworek Jana Matejki w Krzesławicach.

Objazd autokarowy, dziedzictwo historyczno-przyrodnicze Nowej Huty

Oprócz dziedzictwa historycznego, Nowa Huta obejmuje też rozległe tereny dobrze zachowanej pierwotnej przyrody: Łąki Nowohuckie, czyli osiemnastowieczne starorzecze Wisły, oraz Lasek Mogilski będący pozostałością dawnej, podmokłej puszczy. Ponadto dookoła huty znajdują się tereny zdegradowane przyrodniczo, które obecnie są rekultywowane, np. hałdy w Pleszowie czy tereny powyrobiskowe w Przylasku Rusieckim. Objazd pozwoli zapoznać się z historycznymi przemianami, jakie człowiek przez swoją działalność wprowadzał w środowisku przyrodniczym od czasów średniowiecza do dziś.

DZIEJE NOWEJ HUTY
os. Słoneczne 16
31-958 Kraków
tel.: 12 425 97 75





adres: Rynek Główny 35, 31-011, Kraków
województwo:

telefon: 422 15 04, 012 61 92 320

www: www.mhk.pl

e-mail: edukacja@mhk.pl

NEWSLETTER

Podaj adres e-mail aby otrzymywać newslettera!


REKLAMA

REKLAMA GOOGLE

KURS NA KURS

ul. Felicjanek 19/3
31-103 Kraków