REKOMENDACJE /

Wyprawki dla naszych dzieci, czyli czy to jest naprawdę potrzebne?

Czy zastanawialiście się, co jest naprawdę potrzebne noworodkowi, przedszkolakowi, uczniowi, a co nie? Weźmy pod lupę wyprawki dziecięce, rozważmy co naszym dzieciom jest naprawdę potrzebne, a co można zastąpić inną rzeczą lub zrezygnować z niej w ogóle.

REKLAMA GOOGLE



WYPRAWKA DLA NOWORODKA

Jak ubrać noworodka?
Do rzeczy niezbędnych zaliczamy bawełniane body i/lub koszulki bawełniane, kaftaniki oraz śpioszki rozpinane, pajacyki, czapeczki welurowe lub polarowe oraz kombinezon (rozmiary 56-62, bo nigdy nie wiesz, jak duże będzie dziecko po porodzie).

Do rzeczy mniej potrzebnych zaliczamy czapeczki po kąpieli oraz skarpetki
i łapki (ze dwie pary jakichś skarpetek na bardzo zimne dni można kupić, poza tym skarpetki zastępują świetnie łapki, które zakłada się dziecku po urodzeniu, żeby sobie buzi nie podrapało paznokciami).

Czego potrzebujemy do pielegnacji noworodka?
Rzeczy niezbędne to krem do twarzy i ciała (tanim odpowiednikiem i niezwykle skutecznym oraz niewywołującym alergii jest parafina ciekła, o której już wspominałam przy okazji torby do szpitala), krem na odparzenia (typu sudocrem), patyczki do uszu (mogą być te bezpieczne, ale zwykłe tez się przydają do pielęgnacji nie tylko uszu), nożyczki do obcinania paznokci (tzw. bezpieczne), szczoteczka do włosów (zapobiega ciemieniusze) oraz chusteczki nasączane mleczkiem lub oliwką (niezastąpione na spacerach i przy różnego rodzaju sytuacjach „awaryjnych”). Warto też pomyśleć o miejscu do przewijania i pielęgnacji. Możecie kupić przewijak wolnostojący albo taki na łóżeczko czy komodę. Polecam ten na komodę. U mnie był w łazience na blacie, można go też zamontować na pralce. W małych łazienkach polecam przewijak rozkładany, montowany do ściany.

Rzeczy, bez których można przeżyć, to oliwka, która bardzo często uczula oraz puder, który może powodować otarcia delikatnego naskórka.

Czego potrebujemy do higieny noworodka?
Do rzeczy niezbędnych należą płatki kosmetyczne (najlepiej te duże), pieluszki (w zależności, jakich będziecie używać) albo same tetrowe (należy wtedy pamiętać także o ceratkach i agrafkach do spinania pieluch) albo jednorazowe, tzw. „1” i kilka tetrowych służących, jako podkłady przy przewijaniu oraz do wycierania dziecka buzi oraz mycia na sucho i oczywiście ręczniki i/lub pieluszki flanelowe, które z powodzeniem zastąpią ręczniki i są często miększe. Niezbędny jest też odpowiedni proszek do prania lub płyn. Niektóre mamy piorą ubranka w płatkach mydlanych ręcznie, a potem je tylko płuczą i odwirowują w pralce, dzięki temu ich ręce są gładsze, a ubranka miększe. Nie zapomnijmy też o spirytusie i gazikach do wycierania kikuta pępowiny. Ostatnio lekarze polecają także spray o nazwie octenisept.

Rzeczy, które warto mieć, ale nie są niezbędne to wanienka i materacyk lub leżaczek do kąpieli. Bez tego da się obejść, ponieważ dziecko można kąpać w dużej misce, a gdy trochę podrośnie od razu w wannie lub pod prysznicem (wtedy tylko należy pamiętać o podkładce antypoślizgowej). Przydaje się również aspirator do nosa przy katarze, ale dobrze radzi sobie też zwykła gruszka. Ja kupiłam także szczotkę do mycia dziąseł, ale równie dobrze sprawdza się mamy palec, na który nakładamy wyjałowioną gazę namoczoną w wodzie.

Za to zupełnie zbędnym (według mnie) wydatkiem jest kupno termometru do mierzenia temperatury wody oraz szlafroczka, który jest niefunkcjonalny. Już lepiej kupić okrycie kąpielowe z kapturkiem – lepiej się sprawdzi.

Jakich potrzebujemy akcesoriów do opieki nad noworodkiem?
Niezbędne są nożyczki do paznokci i zwykłe, gruszka do nosa, smoczek (być może wcale go nie użyjesz, ale warto go mieć) i termometr do mierzenia temperatury ciała. Ja używałam także torebek na brudne pieluszki, tzw. paklanków.

Rzeczy, bez których można przeżyć, to różne termometry, szczotka do mycia zębów
i dziąseł, myjki i gąbki do ciała, grzebień do włosów, majteczki ceratowe, laktator.

Czego potrzebujemy do karmienia noworodka?
Niezbędne są jakieś dwie butelki po mniej więcej 125 ml i/lub 250 ml oraz smoczki do nich.

Przydatne, ale nie niezbędne są szczotki do mycia butelek, podgrzewacze do butelek i sterylizatory. Podgrzać pokarm można w gorącej wodzie w garnku, wysterylizować butelki i smoczki można w tej samej wrzącej wodzie przez kilka minut, a niektórzy robią to nawet w mikrofalówce – ja osobiście nie polecam.

W co wyposarzyć pokój dla noworodka?
Niezbędne jest łóżeczko wraz z materacykiem i prześcieradłem oraz kocykiem (w początkowym okresie świetnym rozwiązaniem jest śpiworek do spania – dziecko wtedy nie ma możliwości się odkryć i podobno bezpieczniej się czuje takie otulone) oraz ceratka na materac. Przydaje się też elektroniczna niania, jeśli macie domek
z ogródkiem i podczas drzemki malucha chcecie sobie wyjść do ogródka. Wartym uwagi jest też leżaczek dla malucha.

Zbędnymi akcesoriami na typ etapie życia są nocniki, krzesełka do karmienia, kojce, poduszki i przytulanki (o nich więcej w temacie zabawki).

Jeśli często podróżujecie, możecie kupić łóżeczko turystyczne. Obecnie jednak wiele miejsc oferuje noclegi dla rodzin z małymi dziećmi i posiada w swojej ofercie pokoje z łóżeczkami niemowlęcymi. W najgorszym wypadku możecie położyć dziecko obok was na łóżku i jedną-dwie noce się przemęczyć.

Jakie zabawki dla noworodka?
Na tym etapie życia jedyną zabawką jest mama, spanie i jedzenie. Przydaje się relaksująca muzyka dla bobasa oraz ewentualnie gryzaczek.

Dziecko zaczyna się bawić dopiero ok. 3-4 miesiąca życia. Wtedy kupujemy mu grzechotkę twardą i miękką, z lusterkiem, która może też szeleścić. Przydaje się też wtedy edukacyjna mata.
Na razie dziecko nie musi mieć przytulanek, huśtawek ani zabawek do kąpieli.

Czego potrzebujemy dla niemowlaka wybierając sie na spader/w podróż?
Niezbędny jest wózek głęboki, fotelik samochodowy, osłona przeciwdeszczowa, moskitiera do wózka, opcjonalnie również parasolka do wózka, termoopakowanie na butelki oraz torba na akcesoria niezbędne w podróży typu pieluchy, chusteczki nawilżane, butelka, jedzonko, smoczek, itp. Torby wcale nie musicie kupować, wystarczy zaadaptować jakąś swoją dużą torebkę.

Na tym etapie można sobie darować śpiwór do wózka, podgrzewacz z wtyczką samochodową, zabawki do wózka i samochodu oraz szelki.

WYPRAWKA DLA NIEMOWLAKA

Jak ubrać niemowlaka?
Do rzeczy niezbędnych należą koszulki bawełniane, body, kaftaniki, spodenki oraz do spania - śpioszki. Rzadziej używamy pajacyków, gdyż nie są wygodne dla malucha i dla nas, ale są to dobre ciuszki na jakieś okazje. Bardziej polecam jakieś dresiki, które założymy na body.

Cczego potrzebujemy do pielegnacjiPotrzebujecie krem na odparzenia, krem do ciała lub używacie dalej parafiny ciekłej, mokre chusteczki dla dzieci, nasączone oliwką lub mleczkiem kosmetycznym, patyczki do uszu oraz nożyczki i szczotkę do włosów, którą zapewne już macie.


Nie polecam używania wszelkich zasypek, balsamów i zwykłych kosmetycznych oliwek.

Czego potrzebujemy do higieny niemowlaka?
Na pewno przyda się delikatna myjka do ciała, szampon nieszczypiący w oczy, ręcznik lub okrycie kąpielowe frotte (ciągle dobre są również flanelowe pieluszki używane, jako ręczniki), płyn do kąpieli lub mydełko, a także jakaś kąpielowa zabawka.

Do rzeczy niezbędnych należą również – jak wyżej – płatki kosmetyczne, pieluszki tetrowe i/lub jednorazowe.
Odpowiedni proszek do prania, płyn albo płatki mydlane – w zależności, jak pierzecie – zapewne już także macie. Podkładka antypoślizgowa jest potrzebna, kiedy dziecko kąpiecie już w dorosłej wannie lub w brodziku prysznica. Gruszka lub aspirator do nosa to już niezbędny zakup, a kiedy pojawią się pierwsze ząbki kupujemy także miękką szczoteczkę do zębów (na razie nie używamy pasty).

Czego potrzebujemy do opieki nad niemowlakiem?
Akcesoria dla niemowlaka pozostają takie same, jak w przypadku noworodka, więc nie będę ich drugi raz omawiać.
Napomknę tylko, że bardzo modnym jest chodzik dla niemowląt, który ja jednak odradzam, gdyż dziecko poruszając się w chodziku nie uczy się uważania na meble
i inne przeszkody.

Czego potrzebuję do karmienia niemowlaka?
Potrzebne będą większe butelki (najlepiej po 150 ml), a także plastikowe łyżeczki i sztućce dla dzieci, miseczki, kubki do picia, niesłodzone herbaty ziołowe dla dzieci, woda mineralna niegazowana i fotelik do karmienia.

Przydadzą się również śliniaczki, ale równie dobre są pieluchy tetrowe. Możecie również kupić folię zabezpieczającą podłogę, którą rozstawiacie pod fotelikiem na czas karmienia. W ten sposób zabezpieczacie drogą posadzkę.
Absolutnie nie polecam zabawek do karmienia ani rozbierania dziecka, by nie pobrudziło ubrań. To tylko je dezorientuje. Dziecko musi się nauczyć jeść, a wy musicie się pogodzić, że na początku tego procesu pobrudzi zarówno siebie jak i wszystko wokół.

Czego potrzebujemy do pokoju dziecięcego?
Oprócz łóżeczka warto zaopatrzyć się na tym etapie w jakąś komodę na ubranka, pościel dziecięcą (na razie bez poduszki) oraz nocnik i przytulanki do zabawy oraz inne zabawki dostosowane do wieku dziecka. Warto wygospodarować trochę miejsca na środku tego kącika, na którym położymy dywan w radosnych kolorach, żeby dziecku było miękko podczas zabaw.

Jakie zabawki dla niemowlaka?
Niewiele. Wystarczą ze dwie maskotki, jedna jakąś szeleszcząca, druga mała i miła w dotyku. Poza tym grzechotka i gryzak oraz lusterko są dobrymi zabawkami na tym etapie. W późniejszym etapie przydadzą się także klocki, kredki i farby do malowania.

Należy pamiętać, by zabawki można było łatwo myć i/lub prać.

Czego potrzebujemy wybierjąc się na spacer w podróż z niemowlakiem?
Oprócz wózka i akcesoriów do niego, które już prawdopodobnie macie, na tym etapie możecie już zakupić śpiwór do wózka, (ewentualnie, jeśli dużo i długo podróżujecie) podgrzewacz z wtyczką samochodową, zabawki do wózka w formie grzechotek na sznurku oraz szelki do wózka.

WYPRAWKA DLA PRZEDSZKOLAKA

Jak ubrać przedszkolaka?
Na tym etapie potrzebujemy 14 zmian odzieży (spodnie, bluzki, bluzy, dresy, sukienki), 14 zmian bielizny i skarpetek, kombinezon, kurtka przejściowa, cieplejszy sweter, minimum jedno obuwie oraz kapcie, a także szalik, rękawiczki i czapkę zimową i letnią, chroniącą przed zbyt silnym działaniem promieni słonecznych.

Czego potrzebujemy do pielegnacji przedszkolaka?
Potrzebny będzie krem lub balsam do ciała, dziecięce chusteczki nasączane, patyczki do uszu, mała szczotka do włosów dla dzieci, zakończona okrągłymi kulkami, które zabezpieczają przed porysowaniem skóry głowy. Na lato warto zaopatrzyć się także w kremy z wysokim filtrem, przeznaczone dla dzieci, gdyż te są zazwyczaj wodoodporne.
Nie polecam natomiast chusteczek nasączanych do podcierania (równie dobrze sprawują się zwykłe), płyny do płukania ust też nie są odpowiednie dla dzieci w tym wieku oraz kosmetyków do makijażu dla małych dzieci do zabawy, a także perfum, specyfików do włosów w formie pianek, żeli czy lakierów oraz odżywek. Jedynym wartym zakupu jest ewentualnie odżywka rozczesująca włosy, ale tylko w przypadku włosów długich i trudnych do rozczesania po myciu.

Czego potrzebujemy do higieny przedszkolaka?
Potrzebne akcesoria to szczotka i pasta do zębów odpowiednia do wieku, płyn lub mydełko do mycia ciała oraz szampon, ręczniki do ciała i twarzy oraz oddzielny do rąk, delikatne mydło w płynie. Jeżeli dziecku wysychają dłonie, możecie do pojemnika po mydle „dorosłym” w płynie nalać płyn do mycia ciała dziecka. Te płyny zazwyczaj są zaopatrzone w dodatkowe środki pielęgnacyjne i natłuszczające. Dziecku w tym wieku będą już na pewno potrzebne jakieś zabawki do kąpieli. Pamiętajcie jednak, by kąpiel nie trwała zbyt długo, gdyż wysusza skórę.

Czego potrzebujemy do opieki nad przedszkolakiem?
Do obcinania paznokci przydadzą się nożyczki lub obcinacz, przyda się także delikatny pilniczek papierowy do wyrównywania krawędzi paznokci. Dziecko także powinno już umieć korzystać z chusteczek higienicznych i zawsze mieć przy sobie ich paczuszkę.

Potrzebna będzie także woda morska do nosa, termometr do mierzenia temperatury ciała, a także (ewentualnie na wiosnę i jesień) jakieś witaminy i mikroelementy, uzgodnione wcześniej z pediatrą.

Osobiście polecam probiotyki zawierające bakterie Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) do stosowania dla dzieci o podwyższonym ryzyku reakcji alergicznych oraz wspomaganiu odporności. Dzięki tej terapii dziecko rzadziej się przeziębia i choruje na zapalenie zatok, gardła czy ucha. Polecam także kwasy Omega-3, które zmniejszają ryzyko zachorowań na infekcje układu oddechowego (w tabletkach lub pokarmach takich jak: oleje, tłuste ryby morskie, nasiona soi oraz orzechy włoskie). Do codziennego zestawu należy dołączyć witaminę D, która oprócz zapobieganiu krzywicy i osteoporozy, ma bardzo korzystny wpływ na układ odpornościowy. Witaminy A, C, E oraz z grupy B nie pozwalają dopuścić do rozwoju infekcji. Najlepiej dostarczać je w pokarmach (witaminy w tabletkach powinny stanowić ostateczność).

Jak nakarmić przedszkolaka?
Dziecko należy zacząć przyzwyczajać do jedzenia z „dorosłych talerzy i używać „dorosłych” sztućców. Fotelik do karmienia zastępujemy stolikiem i krzesełkiem do niego lub sadzamy dziecko przy naszym stole.

Czego potrzebujemy do pokoju przedszkolaka?
Dziecku w wieku przedszkolnym należy się bezwzględnie już bardziej dorosłe łóżko oraz pościel wraz z płaską poduszką do spania. Nasz maluch potrzebuje także szafy na ubrania oraz regału na zabawki, a także wszelkich pojemników na mniejsze zabawki i maskotki.

Czym bawi się przedszkolak?
Dziecko na tym etapie bardzo rozwija zdolności manualne, potrzebuje więc dużo kartek do rysowania i malowania, farby i pędzle do malowania, kredki, papier kolorowy, bibułę, a także klej i nożyczki dla dzieci. Przydadzą się także puzzle, klocki, przytulanka do spania, jakieś instrumenty muzyczne oraz naklejki, tablica, samochody i lalki.

Czego potrzebujemy wybierając się na spacer / w podróż z przedszkolakiem?
Będą nam potrzebne na pewno chusteczki nawilżane i suche, butelka na picie, zamykany pojemnik na przekąski lub torebki foliowe z tzw. struną, zabawki na dwór i do samochodu.
Polecam rower, piłkę oraz wiaderko z grabkami i łopatką.

WYPTAWKA DLA UCZNIA

Zarówno ubrania jak i kosmetyki do pielęgnacji i higieny w tym wieku każdy rodzic ma mniej więcej opracowane. Dodam tylko, abyście kupując ubrania, pamiętali o stylu i upodobaniach waszego dziecka. To samo z zabawkami i grami.

Pokój ucznia powinien być mniej więcej wypadkową jego zainteresowań, a w mniejszym stopniu waszą inwencją twórczą. Przez chwilę spróbujcie popatrzeć na dziecko oczami projektanta wnętrz i dziecko zobaczcie w roli inwestora. Zbierzcie informacje dotyczące jego zainteresowań, ulubionych kolorów i motywów oraz niezbędnych mebli i z tymi informacjami przejdźcie do projektowania jego przestrzeni. Zanim kupicie wszelkie materiały, przedstawcie wasze pomysły (co najmniej dwa) małemu „inwestorowi” i poproście o akceptację lub ewentualne poprawki. To gwarantuje, że dziecko będzie miało pokój, w którym będzie czuło się dobrze i który będzie lubiło.

Uczeń potrzebuje zarówno artykułów piśmienniczych jak i kreatywnych. Potrzebuje gier planszowych, towarzyskich oraz akcesoriów, które wiążą się bezpośrednio lub pośrednio z jego hobby. Oczywiście nie namawiam, by kupować wszystko, co tylko dziecko chce, ale niech wybierze 3-5 rzeczy z tych dwudziestu najbardziej potrzebnych do jego hobby. Resztę możecie dokupować dziecku na różne okazje.

Uczeń powinien także posiadać swoją torbę lub walizkę do szkoły i na wakacje. Potrzebuje także odpowiedniej ilości par butów; sportowych, plażowych, zimowych, do szkoły, kapci, eleganckich i codziennych.
Starsi uczniowie potrzebują komputera lub przynajmniej dostępu do niego, gdyż niektóre tematy w szkole wymagają skorzystania z Internetu.

PRZYDATNE W DOROSŁOŚCI
Na pewno przydatnym na etapie wchodzenia w dorosłe życie będzie prawo jazdy oraz jakiś środek transportu. Nie jest to konieczne, ale obecnie niesamowicie potrzebne w niektórych sytuacjach.

Bogatsi rodzice zapewne kupią dziecku albo dołożą swoich funduszy na własne mieszkanie. Nie jest to standardem, chociaż bardzo odciąża dziecko od zadłużania się na długie lata i niemożności często rozwijania się zawodowo oraz rodzinnie.

Niektórzy rodzice uważają jednak, że etap dorosłości i zarabiania własnych pieniędzy wiąże się z kompletnym odcięciem dziecka od pępowiny finansowej rodziców. Nie wymagam, by dawać dziecku drogie prezenty, bo rodzicielstwo nie na tym polega. Dobrze jednak, by było tak, że rodzice nie są kolejnym gwoździem do trumny zadłużania się przez dziecko mimo, iż rodziców stać na pomoc finansową.

Ostatnią moją poradą w tym rozdziale jest: nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Każdemu z nas przydaje się czasem odrobina szaleństwa czy luksusu.



Autorką tekstu jest Zuza Frynuk, autorka poradnika pod nazwą "szkoła przetrwania dla mam, żon i singielek", który niebawem pojawi się w księgarniach oraz pomysłodawczynią szkoleń dla mam i kobiet w ogóle, opartych na rozwinięciu tematów z poradnika. http://zuz-ula.pl




NEWSLETTER

Podaj adres e-mail aby otrzymywać newslettera!


REKLAMA

REKLAMA GOOGLE

KURS NA KURS

ul. Felicjanek 19/3
31-103 Kraków



strona główna | kursy | artykuły | wydarzenia | czytelnia | partnerzy | zespół | kontakt
© 2010 KURS NA KURS | Design by MANTO