REKOMENDACJE /

7 rad na fotografowanie dziecka podczas wiosennego spaceru

Wiosna w pełni! Coraz więcej czasu spędzamy z dzieckiem na świeżym powietrzu. Podczas tych pierwszych spacerów warto ze sobą wziąć aparat, aby nie przegapić wyjątkowych momentów na zdjęcia. Oto kilka sprawdzonych zasad i pomysłów na kadry podczas spaceru z dzieckiem.

REKLAMA GOOGLE



Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie przygody z fotografowaniem swoich dzieci. Światło słońca, coraz dłuższy dzień a przede wszystkim rekwizyty dostarczane nam przez samą naturę (kwiatki, pnie drzew, trawa) sprawiają, że o piękne kadry nie jest trudno. Trzeba tylko poszukać. Wystarczy pomysł, mała aranżacja a efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania. O oto kilka wskazówek dotyczących fotografowania w plenerze.

kurs fotografii dziecięcej
1.Usiądź na trawie


To najważniejsza zasada, o której często zapominamy, w trakcie fotografowania dzieci. Jednym z poważniejszych błędów początkującego rodzica – fotografa jest to, że, podczas robienia zdjęć dziecku, trzyma aparat na wysokości własnych oczu. Efektem takiej perspektywy kadrowania jest zniekształcone zdjęcie malucha przypominające fotografię robioną z „lotu ptaka”. To nie wygląda naturalnie.
Sposób na właściwą perspektywę

Z tego też powodu ważne jest, żebyście podczas fotografowania trzymali aparat w jednej linii z twarzą dziecka. Nie bój się usiąść na ziemi, przykucnąć na trawie w parku. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak ten prosty zabieg wpłynie przekaz zdjęć. Zniżając się do poziomu dziecka uzyskasz naturalną perspektywę (świat z perspektywy oczu Maluszka) a tym samym lepszą fotografię.

2. Rób zdjęcia w odpowiednim świetle

A jakie jest odpowiednie światło? Oczywiście naturalne. W nim twarz dziecka prezentuje się najlepiej. A gdzie najłatwiej o naturalne światło? Właśnie w plenerze. Podczas wiosennych spacerów przy słonecznej pogodzie światła jest pod dostatkiem. To kolejny powód na to, żeby wyjść z domu i wybrać się na fotograficzną wycieczkę. Pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach:

a. unikaj mocnego światła (tego południowego). Przy ostrym świetle na twarzy pojawiają się mocne cienie a dziecko, w którego świecą ostre promienie słońca, często mruży oczu (i pojawia się na buzi grymas).

b. szukaj miejsc zacienionych, w których światło jest nieco rozproszone (pod drzewami, w cieniu krzewów, zabytków). Wówczas unikniesz niekorzystnych kontrastów i mrużenia oczu. A twarz dziecka będzie oświetlona łagodnym i ciekawszym światłem.



POBIERZ RABAT NA KURS! http://akademia-fotografii-dzieciecej.pl/witaj-droga-mamo.html?partner=KURSNAKURS&c=KUR/dpv


Sposób na dobre światło

Jeżeli zależy ci na wyjątkowych zdjęciach, wybierz się na spacer w określonej porze dnia.
Istnieją pewne godziny, które są szczególnie dobre do robienia zdjęć. Te godziny nazywają się "złotymi godzinami". W tym czasie światło jest łagodniejsze, ma cieplejszą barwę i odpowiednio modeluje twarz małego modela. W Polsce te „magiczne godziny” przypadają na mniej więcej 40 minut przed, do około pół godziny po wschodzie słońca. Analogicznie jest pod koniec dnia - najlepiej fotografować przed i po zachodzie słońca.

kurs fotografii dla mam3. Och, ta ostrość…

Wiem, wiem. Twoje dziecko jest ruchliwe i bardzo często po prostu za nim nie jesteś w stanie nadążyć. Masz z tym problem w domu, a co dopiero na spacerze! Na szczęście jest na to rada. Aparaty cyfrowe zarówno te kompaktowe jak i bardziej zaawansowane, mają wiele opcji pomagających nam w łapaniu ostrości. Polecam znalezienie i wypróbowanie takich opcji jak:

a. Funkcja wykrywania twarzy – w tej opcji aparat sam odszuka w kadrze twarz dziecka. Po złapaniu na nim ostrości rama zmienia kolor (zazwyczaj na zielony)

b. Tryb AF-C (autofocus ciągły, Al Servo w aparatach Canon). Ten tryb AF jest przeznaczony do fotografowania obiektów ruchomych (czyli biegających Maluchów).

Dzięki niemu nie musisz ustawiać cały czas ostrości. Przytrzymanie wciśniętego do połowy przycisku migawki powoduje ciągłe podążanie ostrości za fotografowanym dzieckiem.

Sposób na złapanie dziecka w ruchu

Kiedy jesteś rodzicem wyjątkowo ruchliwego malucha, warto od czasu do czasu korzystać z trybu SPORT (ikonka z biegającym ludzikiem na pokrętle aparatu). Wówczas twój aparat ustawi krótki czas naświetlania, co spowoduje, że łatwiej będzie uchwycić w kadrze ruchu dziecka ( to znaczy go „zamrozić).

4. Wykorzystuj wiosenne tło

Każdy wie, że nieodpowiednio dobrane tło może skuteczne zepsuć cały trud włożony w zrobienie zdjęcia. Na szczęście w plenerze łatwiej o dobre tło. Generalna zasada związana z fotografią dziecięcą brzmi: „Im mniej przeszkadzających elementów w tle – tym lepiej”. W wiosennym plenerze warto fotografować dziecko na tle pojawiającej się przyrody. Takie świeże akcenty jak krzew forsycji, bazie, młode pędy drzew czy stokrotki będą idealnym elementem uatrakcyjniającym kadry.

Przed naciśnięciem spustu migawki sprawdź, co znajduje wokół dziecka. Może w tle jest kawałek ogrodzenia, jakiś słup który "wyrasta" z głowy lub w kadr zaplątał się „kawałek” innego spacerowicza? Jeżeli jest na to czas i możliwość warto czasami zmienić perspektywę kadrowania lub odczekać jak z kadru zniknie przechodzień.

Sposób na rozmyte tło

Dobry efekt przy portretach da również rozmywanie tła za obiektem fotografowanym. Dzięki temu dziecko będzie lepiej widoczne a w tle nie będzie widać przeszkadzający elementów.

Jak rozmyć tło? Od tego w aparacie jest przesłona. Zasada jest prosta. Im mniejsza przesłona tym bardziej rozmyte tło. Dla tych, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy przesłoną, mam jedno proste rozwiązanie. Wystarczy przestawiać aparat na tryb PORTRET (symboli z ikonką głowy na pokrętle aparatu). Wówczas Twój aparat sam dobierze ustawienie odpowiednie do portretu dziecka ( i lekko rozmyje tło).

fotografia dziecięca5. Fotografują z bliska

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi sie do życia. Warto pokazać przyrodę z bliska a przy okazji również dziecko na tle tej przyrody. Nie bój się zbliżeń. Czasami przez sfotografowanie detalu pokażesz więcej. Dobrym pomysłem na kadr są zdjęcia makro pokazujące na zbliżeniu wiosenne kwiaty i Twoje Dziecko.

Sposób na zdjęcia makro

Wiele aparatów posiada taka funkcje jak tryb Makro. Zazwyczaj oznaczone są symbolem kwiatka w aparacie. Poszukaj trybu makro w swoim aparacie i działaj!



kurs fotografii dziecięcej
6. Rób dziecku zdjęcia a’la paparazzi


Kiedy wychodzą najlepsze zdjęcia? Wówczas gdy dziecko nie wie, że są robione. Warto pobawić się w małego paparazzi i zrobić zdjęcia wówczas, kiedy twój Maluch nie jest tego świadomy. Podczas spaceru wiele jest sytuacji, w których dziecko zaabsorbowane jest czymś innym i nie widzi aparatu takich jak jazda na rowerze, zabawa na zjeżdżalni, gonitwa za psem, kraksa rowerowa czy karmienie gołębi. Nie mów dziecku, że mu robisz zdjęcie. Po prostu je zrób.

Sposób na zdjęcia a’la paparazzi

Noś aparat zawsze przy sobie, pod ręka. Nie trzymaj go na dole torby w futerale, bo wówczas szanse na to, że uda się ci zrobić zdjęcie w odpowiednim momencie są znikome. najlepiej powieś aparat na szyi, na pasku. I jeszcze jedno. Kluczem do zrobienia dobrego zdjęcia z zaskoczenia jest unikanie jednego zdania, które brzmi mniej więcej tak: „Zosiu (tutaj wstaw imię twojego dziecka), uśmiechnij się do mamusia/tatuś, bo robi ci zdjęcie”.

7. Naturalność kluczem do sukcesu

To zasada, która jest najważniejszą wskazówką dotycząca udanych fotografii. Fotografuj dziecko kiedy się śmieje, płacze i robi zadumaną minę podczas zabawy. Nie na każdym zdjęciu musi się uśmiechać w obiektyw. Naturalność to klucz do sukcesu!

A zatem fotograficzny sezon czas zacząć!

Autorką artykułu jest Katarzyna Biernacka - instruktorka w Akademii Fotografii Dziecięcej. Największej w Polsce szkoły fotografii dzieci i klubu Mam fotografujących. W artykule wykorzystano zdjęcia Mam Akademii: Anna Wojtaszewska (mam Ania), Agnieszka Moroz (Kumoszka), Małgorzata Fromberg ( Maggie), Monika Ralcewicz-Ciaiolo (niccada) oraz Justyna Graczyk – Kleszcz (Tina)

www.akademia-fotografii-dzieciecej.pl









NEWSLETTER

Podaj adres e-mail aby otrzymywać newslettera!


REKLAMA

REKLAMA GOOGLE

KURS NA KURS

ul. Felicjanek 19/3
31-103 Kraków



strona główna | kursy | artykuły | wydarzenia | czytelnia | partnerzy | zespół | kontakt
© 2010 KURS NA KURS | Design by MANTO