REKOMENDACJE /

Myślę zdrowo. Diet coaching i odchudzanie

Od niedawna działa w Krakowie centrum psychodietetyczne RE-SIZE. „Myślę zdrowo Diet coaching i odchudzanie” oto hasła reklamujące to miejsce. Co to właściwie znaczy, czy dieta może być przyjemna? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, postanowiliśmy zadać kilka pytań twórcom firmy.

REKLAMA GOOGLEKim jesteście?
Jesteśmy grupą młodych, otwartych osób, które swoją pasję i zamiłowanie do zdrowego odżywiania oraz odchudzania pragną przelać na innych. Zapewniamy profesjonalną opiekę psychodietetyków i coachów, którzy poprzez rozmowy coachingowe pomagają klientom pokierować procesem zmiany nawyków w zakresie odżywiania. Wiemy jak wdrażać dietę do codziennych schematów myślenia, umiemy motywować w dążeniu do celu w odchudzeniu. Jesteśmy fanatykami zdrowego życia i potrafimy tym zarażać!

Kto tworzy zespół?
RE-SIZE w zalążku to inicjatywa dwóch sióstr: Ela jest trzonem merytorycznym, głównym kreatorem programów psychodietetycznych; Natalia zajmuje się firmą bardziej od strony biznesowej. Finalnie wszystko to oczywiście efekt wzajemnych wpływów i ustaleń, a sama inicjatywa jest głęboko zasadzona we wspólnych zainteresowaniach. Budowanie marki rozpoczęło się, jak to często bywa, dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności, przypadkom, wielu dopingującym i inspirującym do działania ludziom. Dziś, coraz więcej specjalistów dołącza się do zespołu, by razem z nami tworzyć holistyczną strukturę.

Lubicie dietę?
Dieta? Nikt jej nie lubi! Oczywiście tej w popularnej postaci. Każdy rozumie, że dieta to sztuka wyrzeczeń, umiejętność odmawiania sobie i innym. Nikt już chyba nie wierzy, że dieta cud istnieje. My chcemy przedstawiać odchudzanie w bardziej przystępny sposób. Proponujemy zerwanie z wytartymi schematami, odcinamy się od haseł z tanich magazynów. Dieta nie musi być katorgą, nie musi być walką! Traktujemy zmianę nawyków żywieniowych jako rozwój i okazję do lepszego poznania siebie, a zdrowe kulinaria, jako ćwiczenie z kreatywności! Zachęcamy do eksperymentowania: ze smakiem, ze swoim jadłospisem, ze swoim ciałem, z produktami, które spożywamy. Zachęcamy do próbowania nowych produktów, np.aronii, owoców goi, acai czy chociażby - niektórzy z nas nigdy o nich wcześniej nie słyszeli.

Czym właściwie jest coaching dietetyczny?
Diet coaching służy pomocą osobom, które pragną schudnąć, zacząć się zdrowo odżywiać, poczuć lepiej w swoim ciele - być zdrowszym i myśleć zdrowiej. Ma na celu nie tyle edukację dietetyczną, co przede wszystkim motywowanie do zmiany niezdrowych przyzwyczajeń żywieniowych. Dzięki zastosowaniu narzędzi coachingowych w leczeniu psychodietetycznym, staramy się pomóc klientowi w jasnym określeniu celów, wydobyciu wewnętrznej motywacji do zmian oraz uświadomieniu błędów związanych z emocjonalnym jedzeniem. Wierzymy, że taka metoda pozwoli na efektywne budowanie długotrwałej strategii motywacyjnej w odchudzaniu klientów.

Czyli takie "odchudzanie" sposobu myślenia?
Dokładnie tak! Ktoś powiedział, że odchudzanie zaczyna się w głowie. Z tym powiedzeniem zdecydowanie się zgadzamy! Ludzka homeostaza - naturalna, często nieświadoma skłonność do odporności na zmiany, sprawia, że zawsze pojawia się skłonność, a przynajmniej pokusa by powrócić do starego! Dlatego rozpoczynanie diety bez trwałej zmiany sposobu myślenia zaraz kończy się fiaskiem Aby skutecznie schudnąć przede wszystkim trzeba pokonać stare przyzwyczajenia, niezdrowe nawyki czy bezmyślne obżarstwo. W tym właśnie pomaga coaching dietetyczny. Dzięki sesjom coachingowym klient sam dochodzi do pewnych ustaleń związanych z preferowaną dietą, nawykami żywieniowymi. Ma szansę spojrzeć jakby z boku na popełniane błędy, a przez to lepiej je zrozumieć i znaleźć odpowiednią strategię ofensywy!

Coaching kojarzy się często z czymś nieprzyjemnym, kontroną, nagonką nawet reprymendą... Nie boicie siętakich skojarzeń?
Coaching jest metodą pracy z klientem, dostarcza nam narządzi, które wykorzystujemy podczas sesji. Klient bynajmniej nie musi się nas obawiać: nie krytykujemy, nie karcimy. Jesteśmy aby pomóc! Nie stoimy z batem, mówiąc- „Zjadłeś dziś dwa kawałki ciasta!”- ale pytamy: „Jakbyś się czuł, gdybyś tego ciasta sobie odmówił?”. Nie mówimy: „Jesteś za gruby!”- pytamy „Jak by wyglądało twoje życie, gdybyś był szczupły?”. Nie strofujemy: „Odszedłeś dziś od planu diety”, sugerujemy, by klient sam zadał sobie pytanie: „Co sprawiło, że zjadłem dziś więcej niż powinienem?” Wierzymy, że klient posiada w sobie wszelkie niezbędne zasoby, aby schudnąć. Przez rozmowy coachingowe pomagamy mu je tylko odnaleźć!

Ile czasu klient potrzebuje na zmiany?
Chińskie przysłowie mówi: „Nawet jeśli się zbierze dziewięć ciężarnych kobiet, to nie urodzą dziecka w przeciągu miesiąca”. Dlatego dajemy klientowi czas - dajemy mu czas zmianę sposób myślenia. Dopiero wtedy skutecznie będzie w stanie się odchudzić na trwałe. Naszą rolą nie jest oferowanie prostych schematów, porad, rozwiązań- my zadajemy pytania, ale odpowiedź na nie to już zadanie klienta. A dla przedsmaku, przykład kilku pytań, których klient może spodziewać się na sesji.
Coaching przejął z praktyk pozycjonowania neurolingwistycznego model Disney’a, zwany także „inżynierią wyobraźni”. Mówi się, że Walt Disney łączył w sobie trzy cechy: krytyka, realisty i marzyciela. Takie podejście przyjmujemy kształtując współpracę z klientem. Z jednej strony, w krytyczny sposób patrzymy na jego zaniedbania żywieniowe i niezdrową rutynę. Z drugiej, w sposób realistyczny i jak najbardziej sumienny kierujemy procesem coachingowym, pomagając klientowi zwalczyć złe nawyki, zapanować nad nieświadomym obżarstwem i głodnymi emocjami. Po trzecie zaś, chcemy w naszych klientach wzbudzić marzenie o pięknej sylwetce oraz zaszczepić w nich wiarę w sukces w walce o zdrowie!

Więcej o warsztatach RE-SIZE TUTAJ
NEWSLETTER

Podaj adres e-mail aby otrzymywać newslettera!


REKLAMA

REKLAMA GOOGLE

KURS NA KURS

ul. Felicjanek 19/3
31-103 Krakówstrona główna | kursy | artykuły | wydarzenia | czytelnia | partnerzy | zespół | kontakt
© 2010 KURS NA KURS | Design by MANTO