REKOMENDACJE /

CHANDLER KARAIBÓW – autor serii kryminałów o detektywie Mario Conde w Polsce!

Wydawnictwo Znak zaprasza na spotkania z Leonardo Padurą w dniach 7- 10 października. Autor promując swoją najnowszą książkę "Wichura w Hawanie" spotka się z polskimi czytelnikami w Warszawie, Poznaniu, Opolu i Krakowie. Harmonogram spotkań: Warszawa, 7 X godz. 18.00, Instytut Cervantesa, ul. Nowogrodzka 22 Poznań, 8 X g. 18.00, Księgarnia Bookarest, Stary Browar - Dziedziniec Sztuki ul. Półwiejska 42 Opole, 9 X g.18.00, Miejska Biblioteka Publiczna, Plac Piłsudskiego 5-6 Kraków, 10 X godz. 18.00, Teatr Zależny Politechniki Krakowskiej, ul. Kanonicza 1

REKLAMA GOOGLE




RECENZJA

Bardzo byłem ciekaw tych książek. I jednocześnie – trochę się bałem ich lektury. Bo szumne zapowiedzi ogłaszały nadejście prawdziwych kryminalnych historii z samego serca egzotycznej Hawany, miasta, w którym zakochany był Hemingway i w którym ciągle pielęgnowane są ślady jego pobytu. No tak. Ale jednocześnie miasta Fidela Castro, socialismo o muerte, jednego z ostatnich bastionów systemu, który mieliśmy okazję poznać aż nadto dobrze. Jakiż to w końcu kryminał – myślałem sobie – może urodzić się w komunie? Czy nie da o sobie znać widmo porucznika Borewicza? Czy będziemy ścigać spekulantów i defraudantów, ku chwale socjalistycznej ojczyzny?

Na szczęście było zupełnie inaczej. Leonardo Padura pisze swoje książki według recepty starej i nowej jednocześnie. Starej – bo czarny kryminał ma swoje korzenie gdzieś w latach 30. XX wieku. Jest tu zgorzkniały bohater, mroczne zakamarki miasta, jest kobieta, jest i tajemnica do odkrycia. Nowej – bo wszystko to jest dodatkowo ubrane w narrację południowoamerykańską, literaturę ibero, magiczny realizm… zresztą jak zwał, tak zwał. Zamiast krótkich anglosaskich zdań mamy zatem strumień świadomości i eksplozję dygresji i retrospekcji. Gdzieś w tle przewija się Gra w klasy… Zamiast porucznika Zubka mamy komendanta policji, który ponad wszystko ceni dobre cygaro i święty spokój. Ten ostatni zapewnia mu nasz główny bohater, Mario Conde, który rano popija mocną kawą tabletki aspiryny, by zagłuszyć kaca po wczorajszym litrze rumu. Detektyw Marlowe odpada.

Nastrój ma to niesamowity. Hawana końca lat 80. XX wieku naszkicowana jest tu prostymi kreskami, rządy Fidela jakieś odległe – choć wytrwali tropiciele komunistycznych absurdów znajdą coś dla siebie. Ale gdzieś w środku mamy poczucie, że to są przede wszystkim książki o przyjaźni i o miłości. Przyjaźni z Chudym Carlosem, który już nie był chudy i miłości niemożliwej, a nawet groźnej – bo w czarnym kryminale jest zawsze miejsce dla femme fatale. Intryga, związana z zaginięciem czy morderstwem, staje się mniej istotna: proces dochodzenia do prawdy jest tu raczej żmudny niż błyskotliwy. My przede wszystkim czytamy o ludziach przewijających się w tutejszym świecie, zastanawiając się razem z Condem – co u licha uczyniło ich takimi, jacy są?
Całkiem jak w życiu.

Michał Linowski


Leonardo Padura Gorączka w Hawanie, przekład Tomasz Pindel, Wydawnictwo Znak 2009
Leonardo Padura Wichura w Hawanie, przekład Danuta Rycerz, Wydawnictwo Znak 2009






NEWSLETTER

Podaj adres e-mail aby otrzymywać newslettera!


REKLAMA

REKLAMA GOOGLE

KURS NA KURS

ul. Felicjanek 19/3
31-103 Kraków



strona główna | kursy | artykuły | wydarzenia | czytelnia | partnerzy | zespół | kontakt
© 2010 KURS NA KURS | Design by MANTO