REKOMENDACJE /

Damy z pieskiem i małpką

Sztuka dworska XVIII wieku to ucieleśnienie zmysłowości i wyrafinowania. Portrety dam w rozłożystych sukniach, rokokowe ornamenty i nastrój parkowej sielanki powracają w twórczości dzisiejszych artystów, a także w rysunkach małych dziewczynek, wystroju cygańskich pałaców, scenografii teledysków i filmów erotycznych.

REKLAMA GOOGLETytuł wystawy zaczerpnięty jest z obrazu Nicolasa de Largillièrre’a Portret damy z pieskiem i małpką. Prezentujemy obrazy i rysunki mistrzów z XVIII wieku, żurnale z epoki, jedwabną suknię i rzeźbione sanie w kształcie muszli – ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Eksponatom muzealnym towarzyszą prace artystów współczesnych – Alfreda Aberdama, Maurycego Gomulickiego, Dominika Jałowińskiego, Piotra Kurki, Jana Mioduszewskiego i Igora Omuleckiego.

Artyści kolejnych epok reinterpretują styl stworzony przez Jeana Fragonarda, François Bouchera i Antoine’a Watteau. Rokoko ciągle powraca. Czasem w głównym nurcie sztuki, a czasem zepchnięte poza granice obszaru zwanego dobrym smakiem – w kiczu, pamiątkarstwie, pornografii. Tęsknota za frywolnością pojawia się zawsze wtedy, gdy sztuka zmęczona kolejnym napięciem ideologicznym (religijnym, patriotycznym czy społecznym) traci impet swojego zaangażowania. Być może tak właśnie dzieje się teraz. Po dwóch dekadach dominacji sztuki krytycznej, po silnym zwrocie społecznym i partycypacyjnym w sztuce do głosu doszło młode pokolenie artystów, którzy celowo posługują się obrazami o manierycznym charakterze. Zarówno w XVIII wieku, jak i teraz, artyści stosują strategie konceptualne, prowadzą przewrotną grę z naszą percepcją. Zmieniają maski i tożsamości – płciowe, kulturowe, społeczne.

Program wystawy koresponduje z historią miejsca, w którym będzie prezentowana: Królikarnia to sielankowy palladiański pałac zbudowany w latach 80. XVIII wieku według projektu Dominika Merliniego przez cieszącego się dwuznaczną reputacją hazardzisty i hulaki Karola Thomatisa hrabiego de Valery. Wieść głosi, że w prowadzonej przez Thomatisa trupie teatralnej występowała matka samego Giacoma Casanovy. Od tego czasu pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli, wystrój i przeznaczenie. Był burzony i odbudowywany. W Królikarni historia jest więc stale obecna. Tętni podskórnie w projekcie Damy z pieskiem i małpką. Pod lukrem rokoka kryje się groza kolonializmu i nadciągającej rewolucji, a także nostalgia końca epoki ancien régime.
Wystawa w Królikarni
ABERDAM, Boucher, DUPUIS, Gomulicki, Jałowiński, Kurka, LargilliÈrre, Le Brun, LECOMTE, MARTEAU, Mioduszewski, Norblin, Omulecki, Pajou, Pinck, RIeSENER, RIJCKHALS, ROKOTOW, RYLAND, Watteau
Damy z pieskiem i małpką
TERMIN: 17.07–15.10.2011

KONCERTY
kurator programu muzycznego: Michał Libera

17.07.2011, godz. 19.00
Karolina Ossowska (skrzypce) gra Giuseppe Tartiniego, m.in. Sonatę g-moll Didone abbandonata
W 1754 roku słynny kompozytor i wirtuoz skrzypiec Giuseppe Tartini po raz pierwszy w historii opisał teorię tonów różnicowych – szczególnych interwałów pomiędzy dwoma tonami, które sprawiają, iż słyszymy trzeci dźwięk. Wyparte przez muzykę tonalną, której podwaliny stworzył ponad trzydzieści lat wcześniej Jean-Philippe Rameau, w szóstej dekadzie XX wieku stały się jednym z fundamentów nowojorskiego minimalizmu i do dziś fascynują twórców sound-artu. Karolina Ossowska wykona wybrane wariacje Tartiniego z jego cyklu „L'Arte dell' Arco”.

5.08.2011, godz. 19.00
Baby Dee (głos, harfa, fortepian)
Dla twórców muzycznego klasycyzmu muzyka późnego baroku pełna była degeneracji. Za jeden z jej przejawów uważano twórczość kastratów. Głosy niemieszczące się w sztywnym podziale na żeńskie (wysokie) i męskie (niskie). Artystką dziś zacierającą granice między ustalonymi tożsamościami płciowymi i muzycznymi jest Baby Dee – która sytuuje się poza podziałem na muzykę poważną i rozrywkową. Często wykonuje ona swoje piosenki z akompaniamentem harfy – ukochanego instrumentu Marii Antoniny, której w dużej mierze zawdzięcza on popularność w XVIII wieku.

16.09.2011, godz. 19.00
Jozef van Wissem (lutnia)
Narodziny klasycyzmu oznaczały także rozwój klasycznego zapisu nutowego. Jednak późne tabulatury, zwłaszcza na lutnię, okazują się dziś bardziej aktualne w muzyce na instrumenty szarpane niż notacja na pięciolinii. Pozwalając na precyzyjny opis szczegółów artykulacyjnych, a także bardziej otwartą formę, powracają w twórczości wielu współczesnych interpretatorów muzyki dawnej. Jednym z nich jest Jozef van Wissem – holenderski lutnista, którego muzyka ma charakter palindromu.

Program Ośrodka Oświatowego

Niedzielne warsztaty familijne
24 lipca, 7, 21 sierpnia, 4, 18 września, 2 października, godz. 12.00

Zapraszamy do wspólnej zabawy rodziny z dziećmi w wieku 4–12 lat. Można będzie poznać modę i zwyczaje XVIII wieku, wykonać swój portret – sylwetę, zrobić perukę. Każdy warsztat będzie inny!
Udział w zajęciach bez zapisów, czas trwania ok. 90 minut.

Obowiązuje bilet wstępu

Wykłady czwartkowe
15, 22, 29 września, 6 i 13 października, godz. 18.00

Cykl wykładów poświęconych założeniu pałacowemu w Królikarni, jego historii i architekturze, szeroko pojętej obyczajowości XVIII wieku oraz recepcji tej epoki w świecie współczesnym.

Wstęp wolny

Piątki konesera
23 i 30 września, 7 i 14 października, godz. 18.00

Powiadacie mi, przyjaciele, że o gusty i smaki spierać się niepodobna? Ależ wszelkie życie jest waśnią o gusty i smaki (F. Nietzsche). Spotkania z kuratorką i artystami.

Obowiązuje bilet wstępu

Zajęcia dla grup zorganizowanych – młodzieży dzieci i dorosłych
Obowiązuje opłata za lekcję/przewodnika 80 zł oraz bilety wstępu na wystawę.
Informacja i zapisy: Ośrodek Oświatowy MNW, tel. + 48 22 621 10 31 wew. 246.

szczegóły na stronie: www.krolikarnia.mnw.art.pl
Królikarnia, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Puławska 113a
02-707 Warszawa, tel. (22) 843 15 86
bilet ulgowy 4 zł, bilet normalny 8 zł
czynne codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10.00–20.00 (w czwartki wstęp bezpłatny)

CZYTAJ TAKŻE:
programi oswiatowy wystawy
Muzeum Narodowe w Warszawie

NEWSLETTER

Podaj adres e-mail aby otrzymywać newslettera!


REKLAMA

REKLAMA GOOGLE

KURS NA KURS

ul. Felicjanek 19/3
31-103 Krakówstrona główna | kursy | artykuły | wydarzenia | czytelnia | partnerzy | zespół | kontakt
© 2010 KURS NA KURS | Design by MANTO