REKOMENDACJE /

Pokolenie, które goniło czas

Czy życie codzienne w pierwszych powojennych dekadach może być interesujące dla nas, współczesnych? Jak wówczas wyglądała praca, edukacja i jak młodzi ludzie spędzali swój wolny czas?

REKLAMA GOOGLE



To tylko niektóre z pytań, jakie pojawiły się podczas wielogodzinnych rozmów pomiędzy krakowskimi licealistami i studentami a bohaterami publikacji – przedstawicielami pokolenia, które w latach czterdziestych i pięćdziesiatych XX wieku osiągnęło wiek dojrzałości. Te opowieści, często trudne do zrozumienia dla współczesnej młodzieży, tworzą prawdziwy obraz powojennej Polski, a równocześnie ukazują historię miasta, rodziny, konkretnego człowieka.


Na ten obraz skłąda się wiele elementów, wiele aspektów życia codziennego, spośród których na potrzeby publikacji zostało wybranych kilka, będących jednocześnie tytułami rozdziałów: Edukacja, Praca, Życie obywatelskie, Rodzina, Mieszkanie, Żywność, Moda, Zdrowie i higiena oraz Czas wolny.

Publikacja jest efektem pracy uczestników projektu ” Historia mówiona”, realizowanego przez krakowskich uczniów i studentów, przy wparciu Wyższej Szkoły Europejskiej i Muzeum PRL w Krakowie.

Książka jest nie tylko zapisem historii życia codziennego, ale także wspaniałej współpracy miedzypokoleniowej. To także konfrontacja wizji życia i możliwości, jakie ma współczesne pokolenie osiemnasto-, dwudziestolatków, z możliwościami i perspektywami pokolenia ich babć i dziadków.

Historie opowiedziane przez bohaterów, często trochę rozmyte przez upływ czasu, rysują wyjątkowy obraz współczesnego Krakowa. Miasta jakiego nie odnajdziemy w żadnym podręczniku. I w końcu te małe opowieści, dla niektórych błahe, są nam najbardziej bliskie. W tej publikacji czytelnicy znajdą nie tylko relacje świadków przeszłości, ale przede wszystkim historie pokolenia, które usilnie próbowało odzyskać utraconą młodość, pokolenia, które goniło czas…

Barbara Całka





NEWSLETTER

Podaj adres e-mail aby otrzymywać newslettera!


REKLAMA

REKLAMA GOOGLE

KURS NA KURS

ul. Felicjanek 19/3
31-103 Kraków



strona główna | kursy | artykuły | wydarzenia | czytelnia | partnerzy | zespół | kontakt
© 2010 KURS NA KURS | Design by MANTO